Swimming Carnival Results

House Spirit (Overall for both campuses)

(Joint award for both Sion & St Pats campuses. Points are awarded based on Water Polo competition results, student enthusiasm, and students who demonstrate Sun Smart behaviour).

1st– Raphaela

Eq 2nd– Theodore & Champagnat

4th– Daly

5th– Paulinus

6th– Allman

 

NEW RECORDS

Joel Hutchins (Year 12)

Year 12 Boys 50m Backstroke – 32.47 seconds

Year 12 Boys 50m Freestyle – 26.57 seconds

Year 12 Boys 50m Butterfly – 28.79 seconds

 

Tamiecka Ross (Year 9)

Year 9 Girls 50m Butterfly – 33.67 seconds

 

Raphaela’s Year 10 Girls

(Alex Stephenson, Jess Jackson, Grace Gellie, Hannah Walsh)

4x50m Freestyle Relay team –2:34.23

 

Kiana Wedlock (Year 8)

Year 8 Girls 50m Freestyle – 30.79 seconds

Year 8 Girls 50m Butterfly – 34.32 seconds

 

Paige Van Ekeren (Year 8)

Year 8 Girls 50m Breaststroke – 42.02 seconds

 

Benjamin Hall (Year 7)

Year 7 Boys Breaststroke – 42.69 seconds

 

Year 7 Boys

(Isaac Wheeler, Ryan Feltis, James Allman, Benjamin Hall)

4x50m Freestyle Relay team – 2:36.27

 

YEAR LEVEL CHAMPIONS

Year 7 Girls– Mia Whitford (Champagnat) – 31 points

Year 7 Boys – Benjamin Hall – (Champagnat) – 40 points (perfect score)

 

Year 8 Girls – Kiana Wedlock (Paulinus) – 38 points

Year 8 Boys – Charlie Anderson (Paulinus) – 18 points

 

Year 9 Girls – Tamiecka Ross (Allman) – 28 points

Year 9 Boys – Cohen Wade (Champ) & Zac Jones (Theodore) – 18 points

 

Year 10 Girls – Emily Knobel (Daly) – 36 points

Year 10 Boys – Jake Hutchins (Raphaela) – 40 points (perfect score)

 

Year 11 Girls – Zoe Akers (Paulinus) – 28 points

Year 11 Boys – Ben Brett (Raphaela) – 28 points

 

Year 12 Girls – Paige Morris (Paulinus) – 36 points

Year 12 Boys – Joel Hutchins (Raphaela) – 40 points (perfect score)

 

MEMORIAL EVENTS

Peter Canny – 100m Open Freestyle event

Open Men’s Event – Joel Hutchins

Open Women’s Event – Tamiecka Ross

 

Bernard Peavey – 200m Individual Medley

Open Men’s Event – Joel Hutchins

Open Women’s Event – Poppy Wheeler

 

ST PATS – OVERALL CHAMPION HOUSE

1st Raphaela – 627 points

2ndAllman – 594 points

3rdDaly – 502 points

4th Champagnat – 496 points

5th Theodore – 479 points

6th Paulinus – 427 points

 

SION – OVERALL CHAMPION HOUSE

1st – Paulinus – 250 points

2nd – Champagnat – 247 points

3rd – Allman – 222 points

4th – Daly – 206 points

5th – Raphaela – 194 points

6th – Theodore – 174 points

 

CCS – OVERALL CHAMPION HOUSE

(combined Sion & St Pats scores from program events)

1st Raphaela – 821 points

2nd Allman – 816 points

3rd Champagnat – 743 points

4th Allman – 708 points

5thPaulinus – 677 points

6th Theodore – 653 points

 

Years 9 - 12 Swimming Champions
L to R: Tamiecka Ross, Emily Knobel, Zoe Akers, Paige Morris, Joel Hutchins, Ben Brett, Jake Hutchins, Zac Jones and Cohen Wade
Sion - 2018 Swimming Year Level Champions
Sion – 2018 Swimming Year Level Champions
L to R – Benjamin Hall, Charles Anderson, Kiana Wedlock, Mia Whitford